Musimy cywilizować standardy ochrony

Przyszłoroczne ozusowanie umów będzie wielkim testem profesjonalizmu dla sektora security – mówi partner Saski Partners.

Do lutego ubiegłego roku kierował pan firmą Konsalnet. W ciągu pięciu lat udało się stworzyć z niej lidera branży ochrony w kraju. Dokąd prowadzą obecne zmiany zachodzące na tym rynku?

Adam Pawłowicz: Moim zdaniem proces konsolidacji sektora gwałtownie przyspieszy. Branża ochrony w Polsce wchodzi w fazę dojrzałości. Na dojrzałych rynkach konkurują ze sobą z reguły dwa–trzy duże, najczęściej międzynarodowe firmy. W Polsce liderem jest Konsalnet, którego głównym akcjonariuszem jest fundusz private equity. Jego horyzont inwestycyjny się kończy. W perspektywie roku, najdalej dwóch Konsalnet zostanie przejęty przez międzynarodowego gracza albo stanie się ośrodkiem dalszej konsolidacji, być może regionalnej, z udziałem nowego inwestora finansowego. Zmiany zostaną wymuszone także przez klientów, którzy coraz częściej oczekują rozwiązań ponadnarodowych. Głównymi klientami branży ochrony są przecież wielkie sieci handlowe, grupy bankowe i przemysłowe. Oni patrzą na rynek Europy Środkowej jako pewną całość. Dostawcy będą musieli się do tego dostosować.

Za ekonomia.rp.pl, 7 września 2015, więcej tutaj

Znak logotypu

Firmy wspierające

Znak logotypu

Firmy zrzeszone