XIV edycja Konferencji Bezpieczny Stadion

30 października w Centrum Targowym Kielce odbyła się XIV edycja Konferencji Bezpieczny Stadion.

 

 

Organizatorem tego najważniejszego w Polsce wydarzenia dot. bezpieczeństwa stadionowego był, jak co roku, Polski Związek Piłki Nożnej, a gospodarzem – Targi Kielce. Tegoroczna edycja Konferencji przejdzie do historii – a to z kilku powodów.

Po pierwsze – wyjątkowa formuła Konferencji, a konkretnie dwa panele dyskusyjne. W pierwszym panelu, strategicznym, udział wzięli: p. Marek Działoszyński – Komendant Główny Policji, p. Adam Giersz – doradca Ministra Sportu i Turystyki oraz p. Zbigniew Boniek – Prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej. Paneliści omówili szereg zagadnień podzielonych na pięć grup tematycznych (współpraca ze środowiskiem kibiców, przejazdy kibiców, pirotechnika i incydenty, prawo, współpraca organizatora z Policją). Podczas dyskusji Komendant Główny Policji zachęcał środowisko kibicowskie do aktywniejszego dialogu z pozostałymi stronami sceny futbolowej, przede wszystkim z Policją. Z kolei Prezes PZPN zaapelował o rozwagę w postępowaniu z „problemem pirotechniki”, wykazywał potrzebę inteligentnego podejścia do tego zagadnienia oraz bardziej wychowawczej polityki w stosunku do młodych ludzi, która powinna zastąpić dotychczasową politykę karania. W drugim panelu, operacyjnym, uczestniczyli praktycy parający się zagadnieniem organizacji meczów piłki nożnej. Stronę futbolową reprezentowali: p. Marek Doliński (Departament Organizacji Imprez, Bezpieczeństwa i Infrastruktury PZPN) oraz p. Dariusz Guzikowski (Arka Gdynia), natomiast z ramienia Policji udział wzięli: p. Dariusz Dymiński (Komenda Główna Policji) i p. Grzegorz Baczyński (Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach). Moderatorem obydwu paneli dyskusyjnych był znany dziennikarz sportowy, p. Roman Kołtoń.

Po drugie – Konferencja była wyjątkowa z powodu emocjonującej Gali Fair Play i wyróżnień w ramach kilku nowych kategorii konkursowych. W tym roku, w odróżnieniu od poprzedniej edycji Konferencji, doceniono spikerów zawodów piłkarskich, kluby mogące pochwalić się najwyższą średnią frekwencją kibiców oraz kluby najbardziej profesjonalnie organizujące mecze piłkarskie.

Wreszcie, Konferencja zakończyła się pełnym sukcesem dzięki udanemu i interesującemu programowi artystycznemu. Przed publicznością wystąpili bowiem polscy mistrzowie freestyle’u wspierani przez … Prezesa Zbigniewa Bońka, który pokusił się nawet o akrobacje z piłką na plecach.

Kompletny Raport dot. organizacji i bezpieczeństwa meczów piłki nożnej za sezon 2013/2014 znajduje się tutaj.

Zachęcamy również do obejrzenia galerii z Konferencji.

05 11 2014 Autor: PZPN

Znak logotypu

Firmy wspierające

Znak logotypu

Firmy zrzeszone