COVID-19 zmiótł z rynku jedną ósmą publicznych zamówień

Prawie 11 tys. mniej przetargów ogłoszono w czasie epidemii. Co ciekawe, zniknęły tylko małe zamówienia – dużych jest prawie tyle samo, co w ubiegłym roku.

Pandemia mocno odbiła się na rynku zamówień publicznych. W pierwszych siedmiu miesiącach 2020 r. ogłoszono ok. 71 tys. przetargów, podczas gdy w analogicznym okresie ubiegłego roku było ich prawie 82 tys. Zniknęło więc ponad 13 proc. zamówień. To dużo, zwłaszcza że na rynku prywatnych zleceń również odnotowano spadki.

Powodów jest kilka. Podstawowy to mniejsze potrzeby administracji publicznej, ale także zamknięcie wielu urzędów w pierwszym okresie epidemii i niepewność, co będzie dalej i czy warto snuć plany.

– Co gorsza spadek zamówień zbiegł się ze zmniejszaniem zakresu usług, które wcześniej zostały zakontraktowane. Jeśli biura nie pracowały, nie było sensu ich sprzątać. Jeśli szpital przekształcano na jednoimienny, w których większość łóżek była pusta, jego administracja zmniejszała catering – zauważa Marek Kowalski, przewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich.

ZA: biznes.gazetaprawna.pl, Slawomir Wikariak, 18 sierpnia 2020r., więcej tutaj

Znak logotypu

Firmy wspierające

Znak logotypu

Firmy zrzeszone