Pracownicze Plany Kapitałowe to rewolucja dla firm. Warto się do niej przygotować

2,8 mln firm czeka prawdziwa rewolucja. Pracownicze Plany Kapitałowe to dla nich zupełnie nowe obowiązki. Część nowości będzie trzeba wprowadzać już od połowy przyszłego roku. Tłumaczymy krok po kroku co dla firm oznacza PPK.

Pracownik, pracodawca i państwo mają wspólnie zrzucać się na przyszłe oszczędności Polaków. Każda firma zatrudniająca co najmniej jedną osobę, za którą odprowadza składki na obowiązkowe ubezpieczenia emerytalne i rentowe do ZUS (czyli nie tylko zatrudnioną na umowę o pracę, ale też np. na umowę-zlecenie lub umowę agencyjną), powinna utworzyć dla swoich pracowników dobrowolne Pracowniczy Plan Kapitałowy. Nieco mniejsza pensja co miesiąc, ale więcej pieniędzy na starość – takie mają być efekty programu. I choć w PPK mówi się głównie o pracownikach, to dla przedsiębiorców będzie to również prawdziwa rewolucja.

Co PPK oznacza dla pracodawców? Po wejściu w życie ustawy PPK staną się po prostu elementem pakietu świadczeń dla wszystkich pracowników przedsiębiorcy. Gdy do firmy przyjdzie nowa osoba, po upływie trzeciego miesiąca zatrudnienia będzie mogła rozpocząć oszczędzanie w PPK.

– Dzięki temu firmy będą mogły kreować na rynku pracy swój wizerunek jako zaangażowanych i atrakcyjnych pracodawców. Jednocześnie wykażą realną troskę o budowanie prywatnych oszczędności swoich pracowników – tłumaczy Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju.

ZA: www.money.pl, Krzysztof Suwart, 28 grudnia 2018 r., więcej tutaj

Znak logotypu

Firmy wspierające

Znak logotypu

Firmy zrzeszone