Jednym z obszarów kluczowej działalności Verificators jest tzw. wykrywanie podsłuchów. Usługa ta, to znacznie więcej niż znajdowanie podrzuconych pluskiew, to kompleksowe sprawdzenie pomieszczeń pod kątem obecności urządzeń inwigilacyjnych oraz consulting z zakresu zastosowanego na danym obiekcie systemu kontroli dostępu, monitoringu wizualnego i przyjętych procedur.
W dzisiejszych czasach coraz częściej zdarza się, że prywatne czy biznesowe rozmowy są celem podsłuchiwania. Na szczęście istnieją metody wykrywania podsłuchów, dzięki którym możemy zabezpieczyć się przed szpiegowaniem gospodarczym. Remedium jest profesjonalna kontrola antypodsłuchowa czyli tzw. wykrywanie.
Każda taka kontrola składa się z kilku nieodłącznych części, które mają zapewnić maksymalną skuteczność w jak najpełniejszym zakresie, a w zależności od wcześniejszego wywiadu mogą być rozbudowane o dodatkowe działania w zależności od potrzeb zlecającego.
Podczas kontroli antypodsłuchowych wykonujemy czynności, których celem jest krzyżowe, wielopłaszczyznowe sprawdzenie wszystkich miejsc, przedmiotów i elementów infrastrukturalnych budynku tak, by niepewność związaną z niejednokrotnie niepełnymi wskazaniami aparatury detekcyjnej sprowadzić do zera.
Smartfony są dzisiaj nieodłącznym elementem życia codziennego. Niestety, mogą one również służyć do szpiegowania. Wiele aplikacji szpiegujących ukrywa się pod przykrywką niewinnych programów, dlatego warto regularnie sprawdzać swoje urządzenie. Mity o skutecznym sprawdzeniu telefonu poprzez przejrzenie zainstalowanych aplikacji, ich uprawnień do zasobów czy restrykcji związanych z oszczędzaniem energii należy jednoznacznie obalić, gdyż nie jest to skuteczna metoda kontroli. Aby wykryć aplikacje szpiegujące na smartfonie, warto przekazać go w ręce doświadczonego informatyka posiadającego nie tylko wiedzę w tym zakresie, ale też konieczne do analizy oprogramowanie.
Nadajniki są narzędziem często wykorzystywanym do podsłuchiwania rozmów. Mogą one być umieszczone zarówno w miejscach publicznych, jak i prywatnych. W zależności od użytej technologii nadajniki podsłuchowe mogą różnić się znacząco między sobą długością czasu pracy, zasięgiem skutecznego wysyłania danych czy standardem nadawania. Zastosowane w nadajnikach różne technologie łączności bezprzewodowej są mniej lub bardziej anonimowe, jednak wszystkie one są stosunkowo łatwe do wykrycia i odnalezienia miejsca ukrycia pluskwy.
Klasyczne dyktafony i miniaturowe rejestratory dźwięku, pomimo różnej formy fizycznej, łączy główna funkcja, którą jest zapis dźwięku na wbudowanym nośniku pamięci. W związku z brakiem transmisji danych utarło się przekonanie, że dyktafonów nie wykryje się żadnym detektorem. Nie jest to prawda, gdyż profesjonalna kontrola antypodsłuchowa przewiduje użycie urządzeń pozwalających wykryć dyktafony. Wymaga to jednak innego podejścia i zastosowania innej aparatury niż wykrywanie urządzeń wykorzystujących łączność bezprzewodową do wysyłania informacji. Na rynku cywilnym zaczęły pojawiać się również urządzenia podsłuchowe łączące funkcje nadajników i rejestratorów, jednak detekcja tego typu nowych rozwiązań nie wymaga zastosowania dodatkowej aparatury.
Ukryte kamery to urządzenia, które pozwalają na nagrywanie oraz często wysyłanie obrazu i dźwięku. Mogą one być umieszczone w różnych miejscach, np. w hotelowych pokojach, toaletach, szatniach a nawet w przedmiotach codziennego użytku w biurach czy mieszkaniach. Aby mieć pewność, że udało się wykryć wszystkie typy ukrytych kamer, należy skorzystać z zestawu detektorów, które pozwolą na przechwycenie wychodzących sygnałów, emitowanego przez kamery ciepła oraz obecności w danym pomieszczeniu soczewki obiektywu.
Lokalizatory GPS to urządzenia, które pozwalają na namierzanie pozycji. Nie kojarzą się na pierwszą myśl z podsłuchami, jednak prywatność w aucie jest często tak samo ważna, co w biurze. Co więcej nie chodzi jedynie o samo pozycjonowanie satelitarne, ponieważ urządzenia lokalizujące bardzo często pozwalają również na podsłuchiwanie. Skuteczne wykrywanie lokalizatorów GPS jest zadaniem trudnym i wymagającym skupienia uwagi.
Najtrudniejszym zadaniem jest wykrycie urządzeń szpiegowskich przygotowanych specjalnie pod dane zadanie. Osoba determinowana, mająca czas i sposobność może przygotować urządzenie, będące np. idealną kopią takiego, które już wcześniej było w otoczeniu podsłuchiwanej osoby. Urządzenia tego typu mogą znajdować się praktycznie we wszystkim, dlatego tak istotne jest wprowadzenie kontroli dostępu do najważniejszych pomieszczeń oraz regularne i wyrywkowe sprawdzenia, szczególnie przed spotkaniami o znaczeniu krytycznym.
Oprócz wykrywania różnego rodzaju urządzeń szpiegujących, należy zadbać o inne sposoby zabezpieczenia prywatności zwłaszcza w kontekście użytkowania urządzeń mobilnych takich jak telefony czy laptopy. Warto pamiętać o kilku podstawowych dobrych nawykach.
Wykrywanie podsłuchów jest zadaniem skomplikowanym i wymagającym specjalistycznego sprzętu oraz operatora posiadającego odpowiednie kompetencje, jednak można również samodzielnie poprawić swoje bezpieczeństwo, dbając o dobre nawyki i stosując odpowiednie procedury. Należy również pamiętać, że procedury pomogą przeciwdziałać szpiegostwu jedynie, jeżeli będą konsekwentnie stosowane. Warto być czujnym i uważnym na to, co dzieje się w naszym otoczeniu, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek.