Zwrot odszkodowania, czyli regres w polisie OC agencji ochrony

Opcjonalny w przypadku ubezpieczeniu OC agencji ochrony, okazuje się w tej branży wyjątkowo potrzebny – mowa o tzw. regresie, którego wykupienie pozwala w przypadku zaniedbania czy nieuwagi pracownika, wypłacić odszkodowanie. W przeciwnym razie nawet brak książki dyżurów niesie ryzyko wypłacenia odszkodowania z majątku własnego agencji ochrony.
Zanim przystąpi się do zawarcia ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej agencji ochrony warto zapoznać się czym jest regres i jakiego rodzaju zabezpieczenie gwarantuje. Najprościej rzecz ujmując wykupienie regresu gwarantuje wypłatę odszkodowania, gdy szkoda jest wynikiem rażącego niedbalstwa pracownika lub właściciela firmy ochroniarskiej.

Zwrot wypłaconego odszkodowania
Przykładem regresu ubezpieczyciela jest przypadek agencji ochrony, która realizowała zlecenie na ochronę osiedla. Z jednego z pomieszczeń wspólnych skradziono 4 rowery o łącznej wartości 5 tys. zł. Roszczenie zostało zgłoszone do ubezpieczyciela, który w toku likwidacji szkody udowodnił brak zachowania należytej staranności przez przedsiębiorcę przy prowadzeniu książki dyżurów.

Roszczenie zostało uznane przez ubezpieczyciela, a poszkodowane osoby otrzymały wypłatę odszkodowania. Mimo to ponieważ umowa ubezpieczenia OC została zawarta z zachowaniem prawa ubezpieczyciela do regresu (firma nie wykupiła prawa do regresu), towarzystwo dochodziło zwrotu wypłaconego odszkodowania od agencji ochrony.

Za: www.iexpert.pl, więcej tutaj

Znak logotypu

Firmy wspierające

Znak logotypu

Firmy zrzeszone