Zniesienie limitu 30-krotności przy składkach ZUS – przedsiębiorcy szukają pieniędzy

Pod nóż idą podwyżki wynagrodzeń i wydatki na inwestycje. Przedsiębiorcy do ostatniej chwili nie wierzyli, że Sejm uchwali w piątek nowelę wprowadzającą obowiązek zapłaty składek do ZUS od zarobków przekraczających 30-krotność przeciętnego wynagrodzenia (127 890 zł rocznie). Żadna zmiana przepisów na przestrzeni ostatnich lat nie wywołała takiego poruszenia jak zwiększenie kosztów zatrudnienia 350 tys. osób z najwyższymi zarobkami.

– Wskutek zmiany przepisów największe i najbardziej innowacyjne polskie firmy będą musiały znaleźć w swoich budżetach prawie 4 mld zł dodatkowych składek – mówi Łukasz Kozłowski, ekspert Pracodawców RP.
– Niektóre firmy szacują, iż dodatkowe koszty w 2018 r. z tytułu opłacenia podwyższonych składek na ZUS mogą wynieść od kilku do kilkunastu milionów złotych. Należy się więc spodziewać, że w przyszłym roku nie będzie podwyżek wynagrodzeń. Wtedy ta nowelizacja dotknie nie tylko osób z najwyższymi zarobkami, ale wszystkich – zauważa Robert Lisicki, ekspert Konfederacji Lewiatan.

Za: www.rp.pl, 27 listopada 2017, Mateusz Rzemek, więcej tutaj

Znak logotypu

Firmy wspierające

Znak logotypu

Firmy zrzeszone