Media o branży
Ochrona przygnieciona dotkliwymi domiarami
Bez litości sypią się domiary. Dopłaty są drakońskie, liczone w milionach złotych dla dużych firm. Kontrolerzy z ZUS w pierwszej kolejności wzięli pod lupę najważniejszych graczy na rynku wartym ponad 8 mld zł. To łatwiejsze zadanie, dokumentacja biznesowa czołówki branży jest zwykle na wyciągnięcie ręki.
Czytaj więcej
Ochrona przegrywa z rosnącymi płacami
– Jest dramat. Branża ochrony gorączkowo poszukuje pracowników. Spółkom pilnującym osiedli, placów budów i obiektów publicznych podlegających obowiązkowej ochronie brakuje na dziś 15–20 tys. ludzi – narzeka Sławomir Wagner, prezes Polskiej Izby Ochrony.
Najtrudniej uzupełnić szeregi kwalifikowanych pracowników z uprawnieniami do konwojowania gotówki i posługiwania się bronią. To elita wśród strażników, niestety, zdobycie kwalifikacji stało się ostatnio trudniejsze.
Czytaj więcej
Pracownik ochrony – cichy bohater
Pracownik ochrony to często niedoceniany i postrzegany stereotypowo zawód. Wbrew jednak powszechnej opinii, na barkach ochroniarza spoczywa duża odpowiedzialność, a sama praca jest stresująca i często niebezpieczna.
Pracowników ochrony można spotkać praktycznie wszędzie, bowiem dbają Oni o bezpieczeństwo nie tylko wielkopowierzchniowych obiektów handlowych ale również dworców, lotnisk, placówek administracji państwowej czy jednostek wojskowych.
Czytaj więcej
Człowieka zastąpi kamera, alarm? Osiedla rezygnują z ochroniarzy
Na kameralnym osiedlu przy ul. Idzikowskiego na Sielcach, podobnie jak w całej Warszawie, był wczoraj upał i duchota zapowiadająca popołudniową burzę z piorunami. To osiedle różni się od wielu warszawskich blokowisk – świetnie zaprojektowane, duża ilość zieleni, zadbane ogródki u podstaw trzy- i czteropiętrowych budynków. Władze spółdzielni Energetyka podkreślają wysoki współczynnik zadowolenia mieszkańców. Osiedle nie jest ogrodzone dwuipółmetrowym płotem zagradzającym wejście nieproszonym gościom.
Czytaj więcej
PIP sprawdzi agencje zatrudnienia i outsourcing
Ewentualne próby obchodzenia limitów pracy tymczasowej będą weryfikowane przez inspektorów pracy – zapowiada PIP.
O tym, że agencje zatrudnienia oraz pracodawcy-użytkownicy starają się znaleźć nowe sposoby na omijanie przepisów, informowaliśmy już wcześniej („Limity pracy tymczasowej surowsze, ale i tak da się je obejść”, DGP nr 100/2017). Jedna z metod zakłada wykorzystanie outsourcingu pracowniczego.
Czytaj więcej
Ochroniarz wygrał proces o nadgodziny i zamianę kontraktu na etat - wyrok Sądu Najwyższego
Pozew do sądu pracy o ustalenie istnienia stosunku pracy złożył ochroniarz, który przez ponad dwa lata, do końca 2011 r., pilnował jednostki wojskowej. Przez cały czas był zatrudniony na podstawie umowy-zlecenia, ale w pozwie napisał, że warunki jego pracy spełniały przesłanki do uznania go za stosunek pracy w myśl art. 22 ust 1[1] kodeksu pracy.
Czytaj więcej